Bitcoin Çöküyor mu?

Selam sevgili bilgi severler. bugün size 2017 yılında büyük çıkış yaşayıp 2018 yılının başında ise fiyatsal olarak büyük çöküş yaşamış kripto para birimlerinden olan bitcoin hakkında konuşacağız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, Bitcoin için yol haritası oluşturan belgenin orijinali olan 2009 tarihli makalesinde Bitcoin’i “Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” olarak nitelendirdi. Bugüne dek Bitcoin için hala en basit ve en doğru tarif budur.

Bitcoin, yeni bir ödeme sistemi ve tamamen dijital bir para elde eden bir konsensüs ağıdır. Merkezi olmayan bir yetkili veya ara bulucu olmayan kullanıcıları tarafınca desteklenen, merkezi olmayan eşler arası ödeme ağıdır. Bir kullanıcı bakış açısıyla, Bitcoin belki de en iyi ‘İnternet parası’ olarak tanımlanır, sadece Bitcoin, varolan en tanınmış üçlü kayıt defter tutma sistemi olarak da görülebilir.

Dijital nakit, kriptokrasi, uluslararası bir ödeme ağı, internet parası olarak da bilinir – fakat adına ne derseniz deyin, Bitcoin, herkesin paraya perspektifnı ve kullanma biçimini değiştiren bir devrimdir.Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Bitcoinin 2017 yılı süresince artması ve kayıt dışı ekonomi yaratması bir çok ülkeyi rahatsız etti ve başta Çin olmak üzere 2018 yılı süresince bir çok ülke bitcoinin ülkesinde ve bankalarında işlem görmesini yasakladı. Bunun asıl sebebi bitcoin adreslerinin sahiplerinin herhangi bir kimlik bildirme zorunluluğunda olmaması ve paranın kime ait olduğu hangi işte kullanıldığı ve dğer artış vergisinin hesaplanamamasıydı. özellikle Deep Web gibi mecralarda yapılan illegal alım-satımların Bitcoin ile yapılıyor olması ülkeleri rahatsız eden başka bir sebepti. 

Bitcoinin en büyük pazarı ve kullanıcısı olan Çin ve Kore'de yasaklanmasından sonra bu ülkede bulunan vatandaşlardan büyük satışlar meydana geldi. Öyle ki  yasaklardan önce 950 milyar dolar olan borsa hacminde %90 oranında para bitcoinde dururken. Borsa hacmi 300 milyar dolara gerileyip Bitcoin de duran para %37 oldu. Tüm kripto paralara yasak geleceğini zanneden birçok yatırımcı coin borsalarından paralarını çektiler. Bir şekilde ülkelerin bu para birimini yasaklaması ve güvenli hale gelmeden kullanıma sunmayacağı gerçeği büyük orandaki yatırımcıyı bu piyasadan uzaklaştıdı ve bu gün itibariyle 4000$ (21000 TL) Üzerinden işlem görmeye başladı. 

Bitcoin Çökmez(?)

Son haftalarda bitcoinin 3500 $ seviyesıne düşmesinin ardından bir çok coin traderinin yüzünü güldüren bir haber geldi asya ülkelerinden bazıları bitcoinin tekrar serbest bırakacakmış, ama belirli şartlar altında(!). Buda bir çok kişinin bitcoinin eski günlerine kavuşacağı beklentisi içine girmesine sebep oldu ve "Bitcoin çökmez." yorumları yapmalarına sebep oldu. Buda yatırımı tekrar Bitcoine yönlendirerek 4000 dolar seviyesine çıkmasına neden oldu. 
Yorum Gönder

0 Yorumlar