ASP mi? PHP mi?Bu soru sıkça karşımıza çıkmıştır.Acaba hangisini öğrensem?Hangisi daha çok işime yarar?Hangi dili iyi bilirsem daha çok para kazanırım?         Bu yazımda hem bu sorulara cevap vereceğim hem de yeni başlayanlar için bir yol haritası çizeceğim.
İlk olarak ASP ‘yi ele alalım
ASP’nin tanımı şöyle olabilir.Microsoft tarafından hazırlanmış en son programlama dillerinden biridir.ASP yeni dönemin yeni başlangıcı olarak kabul edilebilir.
ASP daha hızlı web uygulamaları,bilgisayarı daha az yoran işlemler ve derlenmiş ve saklanma işlemi ile hızlı bir programlama dili olarak diğer programlama dillerinin arasında yerini alıyor.
ASP ile hazırlanmış bir uygulama ,ziyaretçi tarafından hiçbir zaman ziyaret edilmese dahi derleniyor. Saklama işlemiyle de hafızaya depolanıp, bu sayede kullanıcılara verilerin daha hızlı elde edilmesi sağlanabiliyor.

         ASP dilini bilen programcılar web sayfalarını her kullanımda yeniden taratmak yerine “caching” yani tamponlama diye tabir edilen işlemle web sayfalarını daha hızlı erişilebilir hale getiriyorlar.Diğer bir özelliği ise belirli verilerin saklanabilir hale sokulması, bu özellik ile çok sık değişmeyen bir veritabını her seferinde yeniden okumak yerine hızlı erişilebilir bir form haline getiriyor.Bu özelliklerinin yanı sıra hafıza sıkıntısı ve çökme korumasından bahsetmek gerekirse kullanıcılar ve programcılar tarafından beğenilen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.Özelliklede hafıza sıkıntısı kullanıcılar tarafından pek fazla bilinen bir konu değildi fakat yöneticilerin canını yakan bir konuydu.ASP programlama dilinin en yeni versiyonu ASP.Net ile bu hatalar otomatik olarak düzelterek bu sorunu ortadan kaldırarak siteleri erişimin sürekliliği sağlanıyor.ASP’nin diğer güzel bir yanı ise bir den çok programlama dilini destekleyerek onlarla kombineli bir şekilde çalışabilmesi. Bu dillerden bazıları VB.NET, C# ve Javascript NET. Geniş dil seçeneğiyle birçok programcı web uygulamalarını kolayca hizmete sunabiliyor.
ASP’nin bu kadar avantajlarından bahsettik ama dezavantajları yokmu? Tabi ki var.Şimdi de bunlardan kısaca bahsedip PHP’nin özelliklerine geçelim.
İlk olarak ASP programcısı olmak istiyorsanız ilk olarak orijinal bir Windows sürümüne sahip olmanız gerekiyor.Diğer bir dezavantajı ise eklenti sorunu.Eklentiler genelde ücretli oluyor.Hazırladığınız web sayfanız için olmazsa olmaz olan eklentileri belli bir ücret ödeyerek alabilirsiniz.Ayrıca hazırladığınız web siteniz / programınız Windows Özellikli bir hosting dışında başka hiçbir hostingde çalışmıyor.Bu da size maliyet olarak geri dönüyor.
Bu kadar ASP yeter şimdi biraz da PHPden bahsedelim.          PHP’i Personel Home Page’in kısaltmasından oluşan bir web işaretleme dilidir. Zamanla çok fazla kullanıcı bulması sonucu insanlar arasında adı PHP: Hypertext Preprocessor’ kısaltması olarak da değiştirildi. PHP aslında ASP’nin alternatifi olarak görünse de, son zamanlarda PHP ‘ yi kendine rakip kabul etmez hale geldi.Açık Kaynak Kodlu olmasıda çok iyi bir özelliği.Kim ne derse desin açık kaynak kod herzaman tutulmaktadır.Çünkü Açık kaynak tabanlı her şey çok hızlı gelişiyor ve taraftar buluyor. Açık kaynak kodu sayesinde kullanıcı desteği ile herhangi bir hata ya da açık saptandığında, saatler içinde hata giderici yamalar yapılabiliyor. Kısacası sürekli olarak geliştirme çalışmaları devam ediyor.          PHP bize platform bağımsızlığı sunuyor. PHP ile biri işletim sistemine mahkum değiliz. Unix, Linux, Solaris ve Windows altında PHP sunucusu kurabilir , ayrıca PHP dünya üzerinde kullanılan birçok web sunucusu çözümünü de destekliyor . Örnek vermek gerekirse Apache, Microsoft IIS ve Microsoft PWS PHP desteklidir.Maaliyet olarak bahsetmek gerekirse açık kaynak kodlu olduğu ve her işletim sistemiyle uyumlu olduğu için ASPye göre ucuzdur.
PHP’nin dezavantajlarında bahsetmek gerekirse PHP hatalarla başa çıkmak konusunda ASP.NET veya ColdFusion kadar başarılı ve güçlü değil. PHP’de yapılan bir yanlışlık, kolayca birden çok sayfada soruna neden olabiliyor.
PHP bir işaretleme dili olduğu için, bir PHP programlamasından geri bildirim alma süresi uzayabilir. Kısacası, üst seviye programlama işaretleme dili ile yapılabilecek bir işlem değil.
Sonuç olarak bence ASP maliyetli olsa bile PHP’den daha iyi…Yorum Gönder

0 Yorumlar