Kilo İşi Poşet Yok Satıyor

             
                1 Ocak 2019 Tarihinden itibaren nitelikli poşetlerin market ve belirli mağazalarda paralı olması sonucu kilo işi poşet satışlarında büyük artış gözlendi. Market ve mağazalarda 25 kuruştan başlayan plastik poşet fiyatları vatandaşın canını hayli sıkmış olacakki, soluğu kilo işi poşet satan esnafın yanında aldı.


                 Bir kilo poşette ortalama 250 adet bulunuyor ve fiyatı 8 ila 10 TL arasında değişiyor. Bu adet marketten alındığında 62,5 TL gibi bir rakama denk geliyor. bu fiyatı ödemek istemeyen vatandaşlar toptancılara koşarak kilo işi poşet satın aldı ve tanesinde 20 kuruşa varan tasarruf sağladı. Paralı poşet olayını destekleyen toptancılar doğanın korunması açısından da bu uygulamanın bu olayın kendi işlerine yaradığını ve satışlarının patladığını dile getirdi.

                 Öte yandan poşet başı 0,15 kuruş gelir elde etmeyi planlayan hükümet kaynakları ise markeytlerin ve mağazaların poşet tüketiminin %70 azaldığını ama yinede elde edilecek gelirin azımsanmayacak tutarlarda olduğunu beyan ederek kendilerininde uygulamadan çok memnun olduğunu belirtti.                  Tüketicilerin birçoğu ise poşet fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve her yıl yeniden değerleme yapılmasının çok saçma olduğunu dile getiriyor. Ayrıca bir çoğu bu uygulamanın yeni bir sektör ve iş kolu oluşturacağını düşünüyor. Ayrıca gittikçe daralan tüketici bütçesi göz önüne alındığında her ay ortalama 15 ila 25 TL arası poşet masrafı vatandaşın gözünde gittikce büyüyor ve yeni bir gider kalemi olarak sayılıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar