Üniversite Tercihleri 20191- Üniversite seçiminden önce okumak istediğiniz bölümü kesinlikle belirlemelisiniz.Ne olursa okurum mantığı çok yanlış bir düşüncedir ve hayatınızın sonuna kadar sizi etkileyecek bir yanlıştır.
2- Bölüm seçimi yaptıktan sonra okuyacağınız bölümde başarısı en yüksek olan okulu seçmek sizin için bir avantaj olacaktır.Eğer puanınız en iyi okula yetmiyorsa aldığınız puana göre yerleşebileceğiniz okulları çok iyi değerlendirip buna göre tercih etmelisiniz.Unutmayın her üniversite her bölümünde başarılı bir eğitim veremez.
3- Bilgi sahibi olmadığınız ve çevreden duyduğunuz bilgilerle bazı okulları küçümsemeyin.Biraz araştırın bilgi sahibi olun.Belkide çevrenizden kötü diye duyduğunuz okul sizin için en iyi seçim olacaktır.


4- Puan bilgilerine göre tercih yapmayın,sıralama bilgilerinize göre tercih yapmak sizin için daha olumlu olacaktır.
5- 2019 senesinde kontenjanların büyük bir kısmının dolacağını düşünürsek tercih yaparken bulunduğunuz sıralamanın 10.000 kişi altını ve 10.000 kişi üstünü göz önünde bulundurmanız sizin için olumlu olacaktır.
6- Kesinlikle ve kesinlikle düşünmediğiniz, ben bu bölümde ya da bu okulda okumam dediğiniz okullar ya da bölümler varsa bunları tercihlerinize dahil etmeyiniz.Genelde ülkemizde yapılan büyük bir yanlıştır bu ,tercihleri tamamen doldurmak zorunda değilsiniz isterseniz 1 tercih bile yapabilirsiniz.


7- Okuyacağınız bölümleri mutlaka kendi isteğinize göre belirleyin.Komşunun oğlu doktor diye sizde doktor olmak zorunda değilsiniz.Bu ülkenin herşeye ihtiyacı var ve siz ne olmak istiyorsanız onu seçin.Ailelerin de bu konuda biraz anlayışlı olması gerekir.Unutmayın mutlu bir öğretmen mutsuz bir doktordan daha yararlıdır bu ülke için.
8- Bölüm seçerken o bölümün içeriğini ve çalışma alanlarını kısacası herşeyini iyice araştırın.Aslında size uygun olarak düşündüğünüz bölümler bazen hiç sizin hayal etmediğiniz gibi olabiliyor.
9- Özel üniversite ön yargısını üzerinizden atın.Herhangi bir bölüm için %100 burslu bir özel üniversite ile devlet üniversitesi arasında kalıyorsanız özel üniversiteyi seçmeniz sizin sosyal hayatınız için daha önemli olacaktır.Çünkü özel üniversiteler öğrencileri için devlet üniversitelerinde olmayan bir çok imkanı sunuyor.Onun dışında ingilizce hazırlık bölümü okumak çoğu özel üniversitede zorunlu hale getirilmiştir.Bu da sizin için bir avantajdır.Son yıllarda özel üniversiteler yaptıkları atak ile devlet üniversitelerindeki çoğu kendini dünyaya kanıtlamış hocaları bünyesine katmıştır alacağınız eğitim devlet üniversiteleri ile aynı olacaktır buna şüpheniz olmasın.
10- Son olarak bölüm seçimini mutlaka ailenizin maddi durumunu değerlendirip ona göre yapınız


Yorum Gönder

0 Yorumlar