EYMİR GÖLÜ GEZİSİ

Merhaba Arkadaşlar bugün sizlere Eymir gezimiz den bahsetmek istiyorum, ilkbaharın gelmesi ile birlikte bugün Ankara da hava sıcaklığı 24 dereceyi buldu ve biz de arkadaşlarla beraber bu havayı değerlendirmek için Eymir Gölüne bir tur düzenlemeye karar verdik.Kızılaydan 18km’lik (tahmini) uzaklığa sahip olan bu mekan için Mühye güzerganını kullanarak Eymir gölüne ulaştık.

Eymir Gölüne Ulaşım

Eymir coğrafi yapı bakımdan her Ankaranın ulaşabileceği bir konumda bulunuyor aslın da,Göl tepelerle çevrili olduğundan, şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzaktır. Yürüyüş ve bisikletle dolaşmak için ideal bir mekân olan göle iki kapıdan girilebilmektedir: Doğu kapısına İmrahor Vadisi’ndeki Mühye Köyü’nden, Batı kapısına da Gölbaşı ilçesinde bulunan TEDAŞ/TEAŞ lojmanları arasından geçen yoldan ulaşmak mümkündür. Ayrıca Ankara Oran Mahallesi’nde bulunan TRT Genel Müdürlüğü yanından inen yol da Doğu kapısına ulaşmaktadır; bunun ötesinde Ankara Oran Mahallesi’nden ODTÜ ormanına yürüyerek girildiğinde de yokuş aşağı inerek Doğu kapısına varılabilmektedir.


Göl herkese açıktır. Ancak, ODTÜ’nden belirli kurallar çerçevesinde temin edilebilen Göl Giriş Kart’ı olmayanlar araçları ile giriş yapamazlar; araçlarını dışarıda bırakmak kaydıyla bu kişiler de göl bölgesine herhangi bir kısıtlama olmaksızın girebilirler. Göle bisikletle girişler ise serbesttir. Bisikletiniz varsa bisikletle girebilir, yoksa haftasonu bisiklet kiralamak için gelen kişilerden kiralayıp gezebilirsiniz.

Arabanızı dışarda bulunan yerlere park edip, 11km lik alanı kaplayan bu gölün etrafın da hem yürüyüş olarak hem de bisikletli geziler düzenleyebilirsiniz.Eymir gölü ODTÜ arazisi olmasının yanında her Ankaralıya açık bir arazidir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar