URANYUM VE CONTORİUM HAKKINDA BİLGİLERİnternet sitelerinde ve sosyal medya da ilginç bir efsaneye sahip bir elementtir Contorium. Kimya ile ilgisi olmayanların haricinde bu elementin farkında olmayan insanların bu tür efsanelere çok çabuk inanması sonucunda da efsaneleşmiş bir elementtir. Contorium dünyada sözde sadece İstanbul boğazında çıkan bir elementtir.Bu elementin sıra dışı güçleri olduğunu dünyanın en değerli maddesi olduğunu belirten bir video ortaya çıkmıştır. Contorium gerçek bir maddedir ancak videoda ki özellikleri gerçek değildir. Ancak az bulunduğu gerçeği vardır. Ki dünyada da az tüketimi olan bir elementtir. Bu tür asılsız videolara inanılmaması gerektiğinin altı çizilmelidir ve nedendir bilinmez ilginç bir şekilde ortalık yanlış bilgiler ile bulandırılmaya çalışılmaktadır.

Uranyum ise Contoriumdan daha değerli bir maddedir ve daha stratejik görevi bulunmaktadır. Günümüz de ki nükleer enerji santrallerinin tamamında uranyum kullanılır. Saf uranyum öncelikle alınır ve zenginleştirilir. Bundan sonra ise nükleer enerji ile elektrik üretilir. Füzyon kullanılarak uranyumun arasında ki bağlar koparılır ve sonucunda da enerji ortaya çıkar.


Uranyum dünyanın enerji tüketimini karşılamak için en önemli maddelerden biridir. Ayrıca atom bombalarının yapımında da uranyum kullanılır. Ülkemizde de ülkemize yetecek kadar hatta ihracatı yapılacak kadar uranyum bulunmaktadır. Ancak ülkemizde nükleer enerji santralleri kurulacağı için uranyum ihracatı yapılmamaktadır ve bu stratejik elementin yakın zamanda kullanıcıları arasında olacağız.


Yorum Gönder

0 Yorumlar