DOLANDIRICILARIN KİMLİK AVI VE SPAM YÖNTEMLERİGünümüzde, korsanlık sanal ortamda çok popüler ve şimdi bu korsanlar birçok kullanıcının gizliliğini tehdit etmeye başlamıştır. Bu nedenle, şu anda tüm hackerler yasa dışı yollarla para kazanmak için çalışıyor.

Bununla birlikte, gerçek şu ki, şu anda maruz kaldığımız çeşitli saldırı türleri vardır, bunlardan en bilinen ve en çok kullanılan saldırılar arasında, kimlik avı saldırısını ve istenmeyen postaları vurgulayabiliriz ve bu iki saldırı, büyük ölçüde kullanılan yeni saldırı yöntemleri nedeniyle zaman içinde daha da gelişmiş hale geldi, çünkü sahte web siteleri ve mesajlar veya bizi kandırmak için orijinallerden fontlar ve site tasarımları kullanan e-postalar ile sınırlı değiller.
Sosyal ağlardan veri çalınması ve güvenlik sistemlerinin başarısızlığına odaklanalım. O zaman sizlere Kimlik Avı ve Spam hakkında kısaca bilgi verelim.
Kimlik avı nedir?

Siber suçlular tarafından en çok kullanılan yöntemlerden biri, gizli bilgileri sahte bir şekilde aldatmak ve şifre veya kredi kartlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler veya mağdurun diğer banka bilgileri gibi ekonomik kayıplara neden olmak için kullanmaktır.

Klasik bir teknik olmasına rağmen, büyük kayba yol açan tam kimliğin taklidi. Dolandırıcılar, meşru İnternet kullanıcılarının veya bir hizmetin veya uygulamanın manipülasyonu yoluyla temel bilgilerin elde edilmesinden oluşan sosyal mühendislik tekniklerini kullanır.Bu nedenle, siber suçlu, görünür bir resmi elektronik iletişimde, genellikle bir e-posta veya anında mesajlaşma sisteminde, sosyal ağlarda, SMS / MMS'lerde ve hatta telefon görüşmelerinde bile bir güvenilir müşteri temsilciniz veya bankanız gibi görünür.

Sahte e-postalar çoğunlukla tıklandıklarında sahte web sayfalarına yönlendiren bir bağlantı içerir. "Bu şekilde, kullanıcılar sadece gerçekte dolandırıcılara değil kendi orjinal bankaların tarafından istenen bilgileri girdiklerini sanarak güvende olduklarına inanıyorlar."

SMS yoluyla "phishing" (kimlik avı) saldırısı "smishing" olarak bilinir, kullanıcı sahte bir bağlantıyı ziyaret etmeye ikna etmeye çalışan bir metin mesajı alır.

Kimlik avı sırasında, kullanıcılar bir bankadan aranırmışcasına telefon alır ve saldırganın paranızı kolayca çalmasını sağlayacak bir dizi veriyi doğrulamanızı ister.
Spam nedir?

İstenmeyen posta veya önemsiz bilgiler, kullanıcı tarafından talep edilmeyen veya istenmeyen ve ayrıca genel bir kural olarak büyük miktarlarda gönderilen bilinmeyen göndericiyle birlikte bu mesajları ifade eder.

Arkadaşlarımızla mesaj alışverişinde bulunmak ve insanlarla ve kuruluşlarla iletişim kurmak için kullandığımız e-postamızı düşünün. Çoğu spam, bir reklam niteliğindeki bilgileri, toplu gönderilmesinin için yayılır.

Bunu yapmak için, spam göndericileri, büyük miktarlarda gönderi yapabilmek için binlerce e-posta adresi içeren veritabanları satın almaktan sorumludur.

Ek olarak, mesajların gerçek kökenini gizler ve çarpıtırlar; bu nedenle, onları kimin gönderdiği bilinmez ve bu mesajların çoğu kullanıcıya yapacağı işlem sonucunda çok büyük kar elde edeceği izlenimini vermektedir.

Özellikleri:

Diğer taraftan, reklam mesajları her zaman "spam" olarak etiketlenmek zorunda değildir. Ticari postanın spam olarak kabul edilmesi gereken üç yönü vardır:


  • Kullanıcının, mesaj tepsisinden basit ve görünür bir prosedürle aboneliğini iptal etmesinin imkansızlığı.  • Kişileri ahlaki yönden ihlal eden ve içeriği hakkında uyarmayan veya gönderenin yasal adresini içermeyen bilgiler.


  • Talep etmemiş ve yetki verilmemiş alıcılara toplu mesaj gönderimi.

Bununla birlikte gerçek şu ki, spam içeriğinin tümü reklam amaçlı değildir veya ticari amaçlara sahip değildir, aynı zamanda sahte para bağışları, finansal dolandırıcılık ve ekleri olan e-posta veya e-posta zincirleri iddialarıyla siyasi çağrışımlara sahip mesajlar da olabilirler. Bu sadece kötü niyetli bir programı engelleyici virüs koruma programlarının kurulumuyla değiştirilir.
Son olarak, belki de en tehlikeli olan ve bu nedenle, bu bilgisayar virüsünü ortadan kaldırabilecek mükemmel bir virüsten koruma yazılımı edinmeniz önerilir.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, açıklamalarımızda sürekli olarak e-postaya yöneldik, çünkü bu, spam'lerin en yaygın kullanıldığı biçimdir, ancak bloglarda, haber gruplarında, forumlarda, Sitelerde bulunan tüm ücretsiz reklam bilgileri olarak tanımlanmasına rağmen ve web sayfaları, wiki'ler, sosyal ağlar, SMS, vb.

Şimdi, yukarıda bahsettiğimiz kimlik avı ve Spam olarak bilinen bu iki terimi bildikten sonra, herkesin ne olduğunu ve dolandırıcıların kullanıcıları kandırmak için farklı şekillerde nasıl kullandıklarını öğrenmelerini umuyorum.

Peki, bunun hakkında ne düşünüyorsun? Tüm görüşlerinizi ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmanız yeterli. Bu açıklayıcı yayını sevdiyseniz, yazımızı arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.Yorum Gönder

0 Yorumlar