TANZİM SATIŞ VE EKONOMİYE ETKİLERİ

tanzim satış, ekonomi, enflasyon, para, vatandaş, işsizlik, ucuz gıda, ucuz meyve, ucuz pazar, patates, domates, soğan, salatalık, yemek, yiyecek
Tanzim Satış Sepeti Temsili

Merhaba değerli okuyucularımız,

Bugün her zamanki çizgimizin dışına çıkıp biraz gündemden bahsetmek istedik. Hepimizin bildiği gibi artan meyve-sebze fiyatları vatandaşımızın alım gücünü eritmekte, toptancılar topu hükümete, hükümet komisyoncu ve aracılara atmakta ama işin içinde vatandaş ve üretici maddi anlamda erimekte. Bunun sonucunda hükümet yetkilileri doğrudan halka satış adı altında çeşitli illerde tanzim satış noktaları kurarak vatandaşı ucuz meyve-sebze ile buluşturmayı amaçladılar.

Bu konuda bazı esnaf ve toptancılarla yapılan röportajlarda pek tabi tanzim satışın ucuz olabileceğini, kira verilmediğini eleman parası olmadığını ve poşet parası bile alınmadığını, hatta nakliyenin maliyetin üzerine eklenmediğini dile getirerek. Kendilerine aynı imkanlar sağlanması durumunda kendilerinin daha uygun fiyata satabileceklerini dile getirmişlerdir. Aksine bazı mecralara mensup kişiler ile vatandaşlarımız; üretici,toptancılar ve perakendecilerin aksine çok mutlular.Ama işin iç yüzünde herkesin sevindiği gibi bir tablo beklemiyor bizleri. Niye mi? Çünkü henüz mahsülünü hükümete satabilmiş bir üretici bulunmamakla beraber, üretici ekonomik durgunluktan ve fiyatlardan hala etkilenmekte. Diğer taraftan kilo sınırlaması getirildiği için vatandaş çoluk-cocuk tanzim satış kuyruklarında sabahın erken saatlerinde yer kapmak için mücadele veriyor. Ayrıca bu meyve ve sebzelerin direk üreticiden değil hala devlet tarafından bazı tekelleşmiş toptancılardan piyasa fiyatından alınıp çok ucuz fiyata satılıyor olması devletimize günlük ortalama 600 bin TL civarında zarar ettirmekte. Başka yerde kullanılabilecek iş gücünün bu stanlarda kullanılmasının yarattığı gizli zararı hesaplayamıyoruz bile. Yani dolaylı yoldan vatandaş ve hükümet hala borçlanmakta ve ileride bu durum dolaylı olarak enflasyona yansımakta gecikmeyecektir. Bahsettiğimiz enflasyon pinpon topunun hesaba katıldığı değil gerçekten vatandaşın evine giren temel gıda ve yaşam için gerekli ürünlerin fiyat artışından oluşan reel enflasyondan bahsediyoruz.

Şimdi siz değerli okuyucularımıza soruyoruz bu şekilde değerlendirildiğinde Tanzim Satış için sizler ne düşünüyorsunuz?

Yorum Gönder

0 Yorumlar