3D TEKNOLOJİSİ


                        3D TEKNOLOJİSİ


Günümüzde, izleyicilere film sunmanın trend yolu 3D teknolojisi kullanıyor. Aslında, 3D teknolojisi nedir? 3D, “Üç Boyutlu” teriminin kısaltmasıdır. “Sanal Gerçeklik” olarak adlandırılan özel bir deneyim sunan, beyninizdeki derinlik algısının yanı sıra yükseklik ve genişlik algısını sağlayan bir görüntü. Gerçek dünyada çevremizdeki her şey, gözlerimizle 3D olarak görüyoruz. Ancak, film teknolojisi söz konusu olduğunda, orada sadece ekranda 2D'yi deneyimliyoruz. Bu, ekrandaki nesnelerin derinliği hakkında bir fikir edemediğimiz anlamına gelir. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, teknisyenler, ekrandaki nesnelerin derinliğini bulma yeteneğine sahip filmler sunmanın bir yolunu buldular ve bu teknolojiye “3D Teknolojisi” deniyor. Aslında 3 boyutlu teknoloji ile kastedilen budur. Şimdi bu 3D teknolojisinin nasıl çalıştığını ve bu 3D teknolojisinin arkasındaki kavramı veya teoriyi görmeye devam edelim. Öyleyse okumaya devam et.
3D Konsepti

2B grafikler kullanan 2B platformlarda 3D görüntüler sunmanın ardındaki konsept, düşündüğünüz kadar karmaşık değildir. Öyleyse bu kavram hakkında kısa bir fikir edelim.
Doğal dünyada 3D grafikleri gördüğümüzü düşünüyoruz. Ama aslında, gözlerimiz 2D grafikleri görüyor. Bu, sadece yüksekliği ve derinliği olmayan bir genişlikle grafik anlamına gelir. Fakat gözlerimiz iki bölgeye yerleştirildiği için, bu 2D grafiklerin herhangi birini iki farklı açıdan görüyorlar. Gözle toplanan 2B grafiklerin bu verileri, beynimize sol ve sağ göz verileri gibi ayrı ayrı gider. Bu verileri işledikten sonra, beynimiz gözler tarafından yakalanan 2D grafiklerin 3D olarak algılanmasını sağlar; Derinliği olan Aynı şekilde, gerçek dünyadaki grafikleri derinlemesine görüyoruz. Bu, gözlerimizle yakalanan 2D grafiklerle beynimizde uzunluk algısı yanılsamasının yaratıldığı anlamına gelir. Gerçek dünyada böyle 3D görüyoruz.


Bugün 3B teknolojisinin arkasındaki teori bu. İki perspektifte iki kamera kullanarak bir 3D film bile çekiliyor. Bu kameralar da gözümüze benzer bir mesafeye keskin bir şekilde tutturulmuş olarak yüzümüze yerleştirilmiştir. Böylece sahne, gözlerimizin gerçekten gördüğü gibi iki farklı açıyla çekilebilir. Bu tür sahneleri yakalamak için iyi geliştirilmiş kameralar vardır ve özel yazılım ve özellikle 3B çekimler için geliştirilen diğer programlar kullanılarak doğru yere yerleştirilebilirler. Düzenlemeden sonra uygun bir 3D film üretilebilir. Esas olarak 3D film yapımında kullanılan 3D teknolojisinin arkasındaki temel kavram budur.

3D Gözlükler

Bir sinemada ya da bir televizyon ekranında, göz aldatan bir gözlük takmamız gerekiyor. 3B Gözlük olarak adlandırılırlar. İki tür 3D Gözlük vardır.


Aktif 3D Gözlükler - Elektronik cihazlar kullanır (PİLLİ)
Pasif 3D Gözlükler - Elektronik cihazlar kullanmıyor ( PİLSİZ)


Pasif 3D Gözlükler

Anaglyph Technology, 3D filmlerde, kırmızı ve mavi gözlüklü, 3D film izlemek için kullanılıyor. Gözlerimizi iki farklı bakış açısıyla yakalayan iki projektör kullanılarak ekrana 3D filmler çekiliyor. Bu projektörlerden biri sahneyi sol gözümüz perspektifinde tanıtıyor, diğeri ise sağ gözümüzün gördüğü şekilde yapıyor. Bu iki projektörün ışınları ekrana çarptığında, bir tarafındaki kırmızı renk gölgesini ve orijinal nesnenin diğer tarafındaki mavi renk gölgesini görüyoruz. Buna 'Anaglyph 3D Gözlükler' üzerinden baktığımızda, gözlerimiz gözlükün iki renkli gözlüğüyle bu iki gölgeyi ayrı ayrı yakalayabiliyor. Bu aynı zamanda gerçek dünyadaki herhangi bir nesneye baktığımız zamanla aynıdır; iki kenarı / gölgeleri her bir gözle ayrı ayrı yakalar. Böylece beynimize giden sinyaller veya veriler, gerçek dünyadaki bir 2D nesneye baktığımızda aldığı sinyallerle aynıdır. Şimdi beyin bu verileri birleştiriyor ve mükemmel derinliğe sahip bir görüntü yaratıyor. Bu nedenle ekranda 3D grafikler görüyoruz.

Evet. Şimdi ne düşündüğünü biliyorum. İki renkli gözlüklü gözlüklerden ziyade, 3D sinemalarda aldığımız tek renkli gözlüklü gözlükleri düşünebilirsiniz. Bunu açıklığa kavuşturalım. Bu teknolojide, ekrana karşı değişen polarizasyona sahip ışık desenleri göndererek 3D filmler sunmanın bir yolu var. Bu tür filmleri 3B olarak izlemek için Polarize 3B Gözlük kullanmanız gerekir. Bu 3D gözlüklerde kullanılan gözlüklerin farklı fiziksel özellikleri var. Burada sadece kırmızı ve mavi renkleri filtrelemek için polarize gözlük kullanıyorlar. Her iki bu 3D gözlük; Anaglyph 3D Gözlük ve 'Polarize 3D Gözlük' pasif gözlük türündedir.

Aktif 3D Gözlükler

Gözlükleri üretmek için kullanılan 3D Teknolojisi Tekniklerine göre kategorize edilmiş iki tür Aktif 3B Gözlük vardır.


Sıvı Kristal Kepenk Gözlükleri
Ekran gözlük

Modern 3D televizyonlarda ve projektörlerde Liquid Crystal Shutter teknolojisi kullanılıyor.

Bu tür 3D filmleri özel bir şekilde sunarlar. Sol göz ve sağ göz tarafından ayrı ayrı görülmesi gereken sahneleri dönüşümlü olarak gösterirler. Sol göz için sahne verildiğinde, sağ göz 'camı kararır / kapanır ve sağ göz için sahne verildiğinde, sol gözün camı elektrik devresini harekete geçirerek kararır / kapanır bu gözlükler.
Gözlüksüz 3D

Artık 3D Gözlük'ü kullanarak 3D'yi nasıl yaşadığımızı biliyoruz. Gözlük kullanmadan 3D yaşamanın da bir yolu var. 'Otomatik-Stere-Oskopik Teknoloji' olarak adlandırılır. Tüm görüntüler bu bakış açısına iki açıdan bakıyor. Ancak bu ekranda özel bir paralaks bariyeri var ve filtre görevi görüyor. Bu bariyer gözlerimize gelen ışıkları filtreler ve olay yerine göre ışıkları ayrı ayrı sola ve sağ göze gönderir. Yani burada ayrıca beyin görüntüyü iki gözle ayrı ayrı alır ve aklınızda bir 3D görüntü ortaya çıkar. Bu şekilde herhangi bir cam veya başka bir cihaz olmadan 3D deneyimini yaşayabilirsiniz.

3D Teknolojisi - Sağlık

İzleyicilerin bu 3B filmleri izledikten sonra iğrenç veya deneyimli sağlık sorunları yaşadıklarından şikayet ettikleri birçok durum var. Bu nedenle, 3D filmlerin insan vücudunu ve sağlığını nasıl etkilediğini bulmak için, Reuters Gazetesi Servisi, bilim insanları ile ilgili bir tür araştırma yaptı. İşte Amerika'daki Northwestern Üniversitesi'ndeki bir profesör tarafından 3D teknolojisi ile ilgili yapılan yorumlar.

Profesör Michael Rosenberg - “Beyin bu yapay girişimi anlamaya çalışırken, gözlerin yoruluyor ve dengesiz olacak ve başın ağrıyor”

Ayrıca, Tüketici Raporları'nın sözleri bir zamanlar 3D teknolojisine ilişkin bir yorumu şöyle vurguladı.

“3D filmler izleyenlerin her 15% 'i, şov bittikten sonra başını ağrıyor ve gözlerinden bıktı.”

Profesör Deborah Freedman, Amerika'daki Rochester Üniversitesi'nden gözler ve nöroloji profesörüdür ve bir kez Roisters News'e 3D film izleyerek beynimizin doğal olmayan bir şekilde yorulduğunu söyler. Ayrıca, 3D teknolojisinin nesneleri gerçek dünyaya kaydetme deneyimini 3B olarak kopyaladığını, bunun% 100 aynı olmadığını söyledi. Bu nedenle, beyin daha önce hiç yaşanmamış yepyeni görüntüler elde edecek ve onları analiz etmeye çalışırken, beyin bunun üzerindeki enerjiyi boşa harcar ve beyinde gelecekteki hatalara neden olur.

Bu dünyada, neredeyse herkes 2B film izleyebilir. (Burada, kör insanlar hakkında konuşmuyorum) Ama hepsi 3D film izleyemez. Herhangi bir popülasyonun sadece% 30'u 3D film izleyebilir. Sebebi, başkalarının gözlerinde en az bir bozukluğa sahip olmalarıdır ve bu da 3D deneyimini yaşamalarına izin vermez.

3D Teknolojisinin Geleceği

3D teknolojisi her zaman geliştirilmektedir. Bu teknoloji ilk trend haline geldiğinde, ana suçlama, şu anda sadece 3D filmler olan siyah-beyaz filmlerden daha ileriye götürmeyi isteyen filmlerin rengiyle ilgiliydi. Zaman geçtikçe, şimdi renkli 3D filmlerle yerleşmiş oldu. Ayrıca, filmlerin kalitesi de şimdi olduğu yere kadar geliştirilmiştir. Şimdi daha iyi bir deneyim için 3D gözlüğün iyileştirilmesi üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca, gelişmiş filmlerle ve daha iyi geliştirilmiş 3D projektörlerin yardımıyla 3D filmleri daha iyi kalitede izleyebileceksiniz. Öyleyse hepiniz 3D Teknolojisi hakkında en az bir gerçek bulmuşsunuzdur.Yorum Gönder

0 Yorumlar