Çağımızın Hastalığı “ÇÖLYAK”


Çağımızın Hastalığı “ÇÖLYAK”


Çölyak hastalığı ya da Gluten Alerjisi; bağırsaktaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Her yaş grubunda görülebilen çölyak hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Bu hastalığın tedavisi glutensiz diyettir.


Bu genetik bir hastalık ve dünyanın her ülkesinde görülüyor. Amerika’da 2 milyondan fazla çölyak hastası olduğu tahmin ediliyor. Bu hastalık çok yaygın ve duyulmuş olmadığı için çölyak hastaları mağdur durumdadır. SGK’dan gelen düzenleme ile 11.03.2011 tarihinden itibaren glutensiz ürünler için başvuru yapan çölyak hastalarına bildirecekleri hesap numaralarına doğrudan belirlenen aylık tutarların ödenmesi imkânı getirilmiştir. Uygulama ile çölyak hastaları tamamını Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onaylı bu ürünleri istedikleri yerden (eczane, dernek vb.) adlarına uzman hekimlerce düzenlenen rapor doğrultusunda temin edebilirler.

Günümüzde bu ürünler neredeyse her yerden temin edilmektedir. Fakat ürünlerin fiyatlarından dolayı sıkıntı yaşayan ve hatta bu yüzden diyetini bozan birçok çölyak hastaları var. Bu diyetin bozulması durumunda birçok hastalık tetiklenir. Bunlardan biri de bağırsak kanseridir.

Türkiye’nin her yerinde çölyak dernekleri faaliyet göstermektedir. Fakat bu çoğu dernekler de işi yardımdan ziyade ticarete dönüştürmüştür. Ülkemizde Çölyak hastalığına yönelik çalışmaların artması ve Türk gıda firmalarının glutensiz ürünler üretmesi Çölyak hastalarının yararına olacaktır.

Ülkemizde İHH her ne kadar ekmek ve un üretmiş olsa da nişasta ağırlıklı olduğu için çok fazla tercih edilmiyor. Ülkemizde çölyak hastalığına dair daha duyarlı olunacağını ümit ediyorum…Yorum Gönder

0 Yorumlar