Engelli Tuvalet ve Lavabo Ölçüleri

Engelli Tuvalet ve Lavabo Ölçüleri


            Çevresel düzenlemeler ergoterapistlerin profosyonel olduğu alanlardan biridir. Engellilere yönelik tuvalet ve lavabo düzenlemeside ergoterapistlerin görev tanımına girer. Tüm engel gruplarının ihtiyaçlarını bilen ergoterapi bölümü mezunları, her bireyin ihtiyacına uygun tuvalet ve lavabo tasarımı yapar. Engelli Tuvalet ve Lavabo Ölçüleri yazımızın devamında.
Her engel grubuna göre değişen ihtiyaçlar doğrultusunda faklı ölçüm değerleri bulunmaktadır. Ancak toplu kullanım alanları için ortak bir alan oluşturmak gereklidir.
Bu yazımızda sizlere vereceğimiz bazı değerler ortalama ölçülerdir. Eğer tasarlayacağınız wc belli engel grubuna özel olacaksa ölçülerini ona özel belirlemeniz gereklidir. ( Ergoterapistler her engel grubu için gereken ölçüleri lisans eğitiminde almaktadırlar.)
           
            Engelli tuvalet ve lavabo ölçülerinin uygun olması bireyler için büyük kolaylık sağlar. Fakat çoğu kurum ve kuruluşlarda, AVM'lerde engelli tuvaletlerine ulaşım kolay olmamaktadır. Engelli tuvaletlerinin genelde kapısı kitli veya depo olarak kullanıldığını görmekteyiz. Engelli tuvalet ve lavaboları zorunluluk için veya ceza almamak için değil, engelli bireylerin gerçekten bu alanlara ihtiyacı olduğu ve onların böyle bir hakkı olduğu için onlara özel lavabo yapılmalıdır.
Lavabonun yerden yüksekliği maksimum=  75 - 86 cm
Lavabonun önünde bulunan hareket alanı minimum=  122 cm x 76 cm (önerilen 150 cm x 150 cm )
Lavabonun altında tekerlekli sandalyenin kolayca lavabo altına girmesi için gereken yükseklik = 67 - 75 cm
Musluğun kişiye olan uzaklığı=  45 cm
Muslukların özelliği= Tek elle kumanda edilebilir ya da senörlü olmalıdır.Sensörün açık kalma süresi en az 10 sn. olmalıdır.
Aksesuarlar= Otomatik el kurutucu,sabunluk,kağıt havluluk yerden 80 cm. mesafeye monte edilmelidir. Tuvalet kağıtlığı oturulan yerden ulaşabilir bir mesafede olmalıdır.
Aynanın konumu= Yerden 90 cm yükseklikte ,maximum yüksekliği 190 cm.de olmalıdır.

                                                  

 Engelliler için Tuvalet-WC Ölçüleri

Tuvalet kabininin alanı minimum = 150'ye 150 santimdir.
Özürlü tuvaleti kapısının açıklığı minimum=  85 cm
Kapı genişliği minimum= 0,80 m
Kapı kanat genişliği maksimum= 1,00 m
Tekerlekli sandalyenin manevra yapabilmesi için, kapı genişliği ile kapı önündeki mesafe min.= 2,00 m
Kapı açıldığında kenar ile kapı kolu arasında mesafe minimum=  0,60 m
Kapı genişilikleri min= 0,80 m max= 1,00 m.
Kapı ve pencere kolu yükseklikleri için ideal yükseklik = 1,00 m. Dolap rafları için en fazla yükseklik 1,40 m olmalıdır.
Yazı ile İlgili Youtube videosu:  https://youtu.be/6CgmrBB1dgIYorum Gönder

0 Yorumlar