Erkek lepistesler öldükten sonra dahi üreyebiliyorlar


Erkek lepistesler öldükten sonra dahi üreyebiliyorlar

Trinidad nehirlerinde bir grup evrim biyoloğu tarafından yapılan araştırma erkek lepisteslerin öldükten 10 ay sonra dahi baba olabildiklerini ortaya çıkardı. Erkek  lepisteslerin ömrü(3-4 ay) dişilerinkine (2 yıl) göre çok kısa ve evrim sürecinde lepisteslerin buna bulduğu çözüm dişilerin spermleri vücutlarında saklaması olmuş.

California Üniversitesinden Biyoloji Profesörü David Reznick’in diyor ki;
“Küçük balık gruplarında aynı aileden olanların birbiri ile çiftleşmesi soyun tükenmesine sebep olur. Eğer dişilerin vücutlarında saklanmış spermler varsa gerçek popülasyon gördüğünüz balıkların sayısından çok daha fazla demektir. Ayrıca saklanmış spermler direkt olarak genetik çeşitliliği de arttırmaktadır.”

Dr. Reznick erkek lepisteslerin çok çeşitli parlak renklere sahip olduklarını söylüyor. Dişiler daha çok nadir renklere ve desenlere sahip erkekleri tercih ediyor. Çok nadir rastlanan renk ve desene sahip ölü bir erkek lepistesin spermlerinden doğan yavruların, popülasyon içerisindeki dişiler tarafından tercih edilme olasılıkları daha yüksek. Çünkü bazı dişiler o kadar uzun yaşar ki bu nadir desenli yavruların babalarının ölümünün üzerinden iki jenerasyon geçmiş olabilir.

Yetişkin dişi lepistesler güçlü yüzücülerdir ve artık biliyoruz ki yeni yaşam alanları oluşturmada da çok iyiler. Dişilerin spermleri uzun süre vücutlarında saklayabilmeleri yeni koloniler oluşturabilecekleri anlamına geliyor. Yetişkin bir dişi birden fazla erkeğin spermini vücudunda saklayabilir.
Yorum Gönder

0 Yorumlar