Sivilce neden çıkar, nasıl tedavi edilir ?Sivilce neden çıkar, nasıl tedavi edilir ?

Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin en başta gelen şikayetleri arasında sivilce problemi yer almaktadır. Sivilce sadece görsel bir sorun değil aynı zamanda görünümü nedeni ile kişiye kendini kötü hissettirmekte ve sosyal hayattan uzaklaştırabilmektedir.
Sivilce sadece ergenlik döneminde çıkmaz, hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yediğimiz, içtiğimiz ve kullandığımız kozmetik ürünler sivilceye neden olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin yanı sıra kullandığımız kozmetik ürünlerin kalitesine ve içeriğine dikkat etmemiz gerekir. Sivilce genelde yağlı ciltlerde görüldüğü için kullanılan kozmetik ürünleri kesinlikle yağ bazlı olmamalıdır. Sivilce potansiyeli yüksek olan kişiler gözeneklerin fazla kapanmaması yani hava alması için mümkün olduğu kadar az makyaj malzemesi kullanmaları gerekmektedir.
   Birçoğumuz sivilce gördüğümüzde hemen sıkmaya çalışıyoruz, bu aslında sivilcelerin daha hızlı yayılmasına neden olmaktadır. Elinizdeki mikroplar nedeni ile belli bir bölgedeki sivilce diğer bölgelere de sıçrayabilir.
   Bol su içmek birçok hastalığa iyi geldiği gibi gözeneklerdeki mikrobun atılmasına yardımcı olduğundan sivilce tedavisine de çok iyi gelmektedir. Alkol ve tütün mamülleri kullanmak cilt içerisindeki dokuların gelişimini engelleyeceği için sivilceli kişilerde kızarmalara ve kaşıntılara nedenolabilmektedir.
   Sivilce sorunu olan kişiler ayrıca yediklerini çok dikkat etmeli, aşırı baharatlı, yağlı kuruyemişler tüketmemeleri gerekir. A vitamini bulunan besinleri tüketirseniz sivilceleriniz azalır, bu besinler; elma, armut, patates, havuç, biberdir(dahası var ama bu kadarı yeterli). Bunun yanı sıra aşırı stres nedeni ile de sivilce boy gösterir, bundan dolayı rahat etmediğiniz ve sinirlendiğiniz ortamlardan hemen kaçın.
 Akneler mikroplu ve fazla nemli ortamlardan hoşlanırlar, bu yüzden duş alma sayınızı artırın, özellikle yaz aylarında gerekirse günde 2 kere duş alın. Saçlarınız ıslak iken yüzünüz ile temasını kesin.
  Evde de sivilcelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Örneğin; limonun suyu kurutucu bir özelliğe sahiptir, aynı zamanda da cilt lekelerini de gidermeye yardımcı olur. Cildinizdeki mikroplardan kurtulmak için lavanta suyunu kullanabilirsiniz, bu suyun içerisinde mikroba karşı etkili içerikler yer alır. Yeşil çay sayesinde cildinizdeki iltihaplar gider, bu sayede de cildiniz yenilenir. Üzüm sirkesi, elmas sirkesi de mikropları yok ettiğinden cildin yenilenmesine yardımcı olurlar.
  Spor her şeyde olduğu gibi sivilce tedavisi için de baş rolde yer alıyor. Spor sayesinde stresten uzaklaşırsınız, kan dolaşımı arttığından vücudunuzdaki bütün hücreleriniz ihtiyacı olan oksijeni alır. Spor sadece sivilcelere değil, leke, siyah nokta ve birçok cilt probleminin giderilmesinde yardımcıdır.
   Sporun yanı sıra bir takım egzersizler ile sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Yüzmek cildinizin iç ve dış bütün yollarını temizler, yüzdükten sonra temiz su ile duş almayı da ihmal etmemelisiniz. Bisiklete binmek sizlere kilo verdirir, psikolojik olarak rahatlatır, forma sokar ve aynı zamanda aknelerden kurtarır.
   Eğer sivilceler sadece yüzünüzde değil, sırtınızda ve başka bölgelerinizde de yer alıyorsa spora başlamadan önce duş alın, ağaç çayı özellik şampuanlar ile cilt temizliğinizi sağlayın ki terleme nedeni ile sivilceler daha fazla yayılmasın.Yorum Gönder

0 Yorumlar