TRANSFERJET TEKNOLOJİSİ NEDİR?

veri planlayıcı, transferjet teknolojisi nedir, transferjet, transferjet kullanımı, veri aktarımı, kablosuz veri aktarımı
TRANSFERX TEKNOLOJİSİ


'TransferJet Teknolojisi', modern teknolojiyle eşleşen hızda veri ve bilgi alışverişinde bulunmanın kablosuz bir yoludur. TransferJet Con Sotiyam Organizasyonu, bu TransferJet Teknolojisinin kurucusu olarak belirtilebilir. Bu konuda, 8 Haziran 2017 tarihinde, yakın geçmişte duyuruda bulundular.

Neden TransferJet?

Veri ve bilgi alış verişi yapan bu teknoloji, benzer bir hızda veri ve bilgi alış verişi yapabileceği fikrini açığa vurmak amacıyla TransferJet olarak adlandırılmıştır. Bu teknolojinin ana özelliği aynı zamanda bu hız ve veri alışverişi şeklidir.

TransferJet teknolojisine sahip cihazların her biri arasında diğer tüm kablosuz cihazların veri alış verişi yapma biçimlerinden veri alışverişi yapma şekli tamamen farklıdır. Ancak kullanıcılar için, bu teknolojiyi kullanarak verileri bir cihazdan diğerine aktarmak karmaşık bir etkinlik değildir. Bu teknolojiye sahip cihazlar birbirine yaklaşınca veri transferi başlıyor. İki cihaz diğerine dokunursa aktarım daha da hızlanır. Kablosuz bir şarj sistemi gibidir. Telefon, kablosuz şarj cihazının yüzeyine dokunduğunda, telefonun bataryası şarj olur. TransferJet ayrıca, iki cihaz birbirine temas ettiğinde verilerin jet hızında daha hızlı aktarılabildiği teknolojiye benzer bir şeydir. Veri alışverişinde ne harika bir yol.
Hızı ne kadar?

 Bu teknoloji sayesinde, veriler saniyede 10 Gb maksimum hızda (10Gbit / s) aktarılabilir. Bu, 1GB dosyayı iki cihaz arasında paylaşmak anlamına gelir, yalnızca bir saniye sürer. Bir bilgisayarda depolanan veriler Mega Bite (MB) cinsinden ölçülürken, veri aktarım hızı MegaBit (Mb) cinsinden ölçülür. Eğer 1 MB'lık bir dosya paylaşılıyorsa aktarma hızı saniyede 8Bit'tir. Bu nedenle 4K veya VR videolarını kablosuz olarak paylaşmak sadece birkaç saniye sürüyor. Tüm DVD'de depolanan tüm veri ve bilgileri paylaşmak için bile, 5 saniyeden daha kısa sürer. Tüm bunlar, iki TransferJet cihazının birbirine dokunması durumunda bu hızlarda olur. İki cihaz arasında 3 cm'lik bir boşluk varsa, veri paylaşma hızı saniyede 7500Mb (7.5Gbit / s) olup, USB 3.0 bağlantı noktasının aktarma hızı saniyede sadece 5000Mb (5Gbit / s) 'dir. Böylece herhangi biri bu TransferJet Teknolojisinin hızını ve faydalarını anlayabilir.

TransferJet kullanarak veri paylaşmak güvenli midir?

 Güvenlik, modern teknoloji söz konusu olduğunda, herkesin umursadığı temel gerçeklerden biridir. TransferJet teknolojisi ile ilgili olarak, kimsenin güvenlik riskleri hakkında endişelenmesine gerek yoktur. Bunun temel nedeni, bu teknolojiyi kullanarak, yalnızca 3 cm mesafedeki sınırlı bir alanda paylaşabilmenizdir. Bu nedenle, yalnızca uzak mesafeden hiç kimse bağlantıya giremez ve bu teknoloji ile paylaşılan verileri çalamaz.

Ayrıca, kullanıcının verileri paylaşmak ve diğer cihazları reddetmek için eşleşmesi gereken cihazları seçmesine olanak tanıyan dahili bir güvenlik sistemi vardır. Dolayısıyla, TransferJet Teknolojisine sahip daha fazla cihaz olmasına rağmen, verileri önceden seçilen cihazlara aktarabilirsiniz. Bu teknoloji, yalnızca önceden komut verilen cihazlarla seçme ve eşleştirme özelliğine sahipti. Bu, veri ve bilgileri paylaşmak için bu teknolojiyi kullanmayı daha güvenli hale getirir.
TransferJet'te kullanılan teknoloji

 TransferJet, küçük bir alandaki verileri ve bilgileri paylaşmak için kullanılan kablosuz bir teknolojidir. Bu yüzden bir 'CPWT' diyebiliriz (Yakın Yakınlık Kablosuz Teknolojisi). Ayrıca, bir 'Geniş Bant Teknolojisi'nin yanı sıra veri paylaşma otobanıdır.

Bu teknolojide, verileri paylaşmak için radyo dalgaları kullanılmaktadır. Sıklığı 4.48GHZ'dir. Aynı şekilde, düşük mızrak frekanslarının kullanılması, sinir bozucu / engellemeden diğer iletişim sistemlerinden uzak durmasına yardımcı olur.


TransferJet Geçmişi

 21 Ağustos 2008'de, TransferJet'in Sony tarafından Tokyo'daki kendi laboratuarlarında pratik olarak yararlı bir şekilde kullanılabilecek bir teknoloji olduğu kanıtlandı. Orada, daha yakın aygıtlar arasında veri paylaşmanın yeni bir yolunu bulduklarını söyleyerek herhangi bir kablolu bağlantı olmadan büyük bir bilgisayar ekranına sahip bir kameradaki fotoğrafları paylaştı. Bu teknoloji böyle doğdu.

Son düşünceler...

Verileri paylaşmak için kendilerini otomatik olarak ayarlayan bu teknoloji, günümüzde birçok ülkede çok popüler hale geldi. IEEE'nin 802.15.3e standardı ile TransferJet Konsorsiyumu da bunu geliştirmek için çok çalışıyor. 8 Haziran 2017'de mobil iletişim ağlarını daha etkili ve verimli hale getirmek için bu teknolojiyi geliştirdiklerini açıkladılar. Bu yeni teknoloji 'TransferJet X' olarak standardize edilmiştir. Aynı şekilde, herhangi bir kablolu bağlantı olmadan daha yakın cihazlar arasında veri ve bilgi paylaşımı için kullanılan bir teknoloji olarak, çok kullanışlı hale geldi. Öyleyse onu da çok faydalı bulacağınızı umuyorum. Ve bu bloga abone olmayı da unutmayın ve bilmek istediğiniz veya burada bahsettiğimi bildiğiniz bir şey varsa, aşağıdaki yorumlar bölümüne bir yorum bırakın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar