Ermenilere Cehennemi Yaşatan Müslüman Türk Askeri: Mübariz İbrahimov


Ermenilere Cehennemi Yaşatan Müslüman Türk Askeri: Mübariz İbrahimov
Ermenilere Cehennemi Yaşatan Müslüman Türk Askeri: Mübariz İbrahimov
 

     Canım Babam ve Anam, Benim için üzülmeyin. İnşallah cennette buluşacağız. Benim için bol bol dua edin. Vatanımın zor günlerinde artık kalbim dayanmıyor. Allah rızası için bunu yapmalıyım. En azından kalbim biraz sakinleşir. Şehit olana kadar bu şerefsizlerin üzerine gideceğim. Şehit olsam ağlamayın. Aksine sevinin o makama yükseldiğim için. Allah'a ibadetlerinizi tam olarak gerçekleştirin. Çok çok sadaka verin. Seyyid torunu olarak bunu yapmalıyım. Allah büyüktür.
     Vatan sağ olsun.
     Hakkınızı helal edin. Oğlunuz Mübariz…
     Bu satırları Azerbaycan'ın En büyük kahramanlarından Mübariz İbrahimov şehadete yürümeden ailesine yazmıştır. İşte bugün sizlere Mübariz İbrahimov’un bu etkileyici kahramanlık hikayesini anlatacağız.
     Bugün çok az kişi tarihi Hocalı Soykırımı’nı yapan Ermenilere 366. Rus Motorize Piyade Alayı’nın destek verdiğini bilmektedir. 26 şubat 1992 gecesi Rus askerlerinin desteği ile 11.356 nüfuslu Hocalı Kasabası’na giren Ermeniler 83 çocuk, 70 yaşlı ve aralarında hamilelerinde olduğu 106 kadın toplam 1.300 kişiyi öldürdü. Yapılan incelemelerde öldürülen kadın ve çocukların bazılarının yakıldığı bazılarının da gözlerinin oyulduğu, kulak, burun ve çeşitli organlarının kesildiği tespit edilmiştir. Rus ordusunun da soykırıma katıldığı 3 mart 1992’de ordudan firar eden 3 Rus askerinin açıklamalarıyla öğrenilmiştir. Askerler kendilerinden Müslüman Türklere karşı Hristiyan Ermenilerin yanında savaşmalarının istendiğini itiraf etmişlerdir.

     Bütün bunlara seyirci kalan Ermeni yanlısı dünya, Ermenistan’ın Nahcivan’a saldırması üzerine Türkiye’nin müdahale kararı almasıyla Ermenilere durmalarını söyleyip Bişkek Ateşkes Anlaşması ile savaşı durdurmuştur. Bugün Azerbaycan topraklarının yaklaşık %20’si Ermenistan işgali altında olup buralardan kaçan yaklaşık 1 milyon Azeri Türk’ü mülteci olarak yaşamaktadır. Azerbaycan’ın nüfusunun yaklaşık 9 milyon kişi olduğunu hatırlatırım.
     2010 yılının 19 haziranını 20 hazirana bağlayan gece Mübariz İbrahimov yazdığı mektubu bırakıp sessizce evden çıktı. Ermeni ordusunu Azerbaycan Ordusu’ndan ayıran 175 km’lik hatta bulunan birliğine doğru yola çıktı. Sınır hattındaki birliğine vardığında kimseye görünmeden üzerine alabileceği hafif silah ve el bombaları ile birliğinden ayrılarak mayın tarlasına doğru ilerlemeye başladı. Ve sessizce ermeni bölgesine intikal etti ve deyim yerindeyse alçak Ermenilere resmen cehennemi yaşattı. Diğer tarafta Gece yarısından sonra telefonu çalan Ermenistan Savunma Bakanı, Azeri Ordusu’nun taarruzunun durdurulması için emirler yağdırıyordu. Gelen haberlere göre büyük bir cephanelik infilak etmiş ve çok sayıda Ermeni askeri ölmüştü. Ayrıca bir sınır karakolu ve içindeki askerlerden de haber alınamıyordu. Sabaha kadar sinirinden telefonun başında volta atarak beklemişti. En sonunda sabah kendisine Azeri Ordusunun taarruzunun durdurulduğu müjdesi verilince biraz rahatlamıştı. Derhal baskının olduğu yere doğru yola çıktı.
      Cepheye vardığında bir tuhaflık olduğunu fark etti. Gece saldıran Azeri askerlerin cesetlerinin nerede olduğunu sorunca yanıt alamadı. En sonunda cesaretini toplayan bir Ermeni General kendisine saldıranın Azeri Ordusu değil tek bir asker olduğunu söyleyince sinir krizi geçirdi. Koca cephanelik patlamış ve çok sayıda asker ölmüş, sınır karakolu ise içindekilerle birlikte yok edilmişti. Bunu tek başına bir Azeri Türk’ünün yaptığı duyulursa dünyaya rezil olurlardı. Nitekim olay saklanamadı ve bilgiler sızdı. 2 general ve 8 subay ordudan atıldı. Ayrıca Ermenilerin gizlemeye çalıştıkları gerçekleri tüm dünyaya anlatarak rezil eden en büyük darbe ise hiç beklemedikleri birinden geldi. Bizzat Putin’in kendisi yaptığı açıklamada “Azerbaycan da yeni bir Rambo çıkmış, dün akşam sınırı geçerek 145 ermeni askerini parçalamış.” Diyerek. Ermenilerin tüm hikayelerini yerle bir etmiştir.
       Azerbaycan'ın Karabağ Bölgesinde Azeri ve Ermeni kuvvetlerini ayıran sınırdan ve 1 km’lik mayınlı araziden geçerek önce sınır karakolunu basan sonrada Ermeni Ordusu’na ait cephaneliği patlatarak Ermenilere göre 5, ancak bazı kaynaklara göre 45-135 arasında Ermeni askerini tek başına öldüren Uzman Çavuş Mübariz İbrahimov cephanesi bittikten sonra Ermeni askerlerin silahlarını kullanarak sabaha kadar çarpışarak en sonunda şehit olmuştu. Öyle ki Ermeniler Mübariz den o kadar çok korkmuştur ki öldüğünde bile ellerini ayaklarını bağlayıp cenazesini o şekilde bekletmişlerdir.
       20 haziran 2010 tarihinde şehit olan, sadece Azerbaycan'ın değil bütün Türk Dünyası’nın kahramanı olan Mübariz İbrahimov ’un naaşını ancak 6 kasım tarihinde Ermeniler teslim etti. Büyük kahraman şanına yakışır bir törenle toprağa verildi.               
       Sizlere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile veda etmek istiyorum. ‘’Acizler için imkansız, korkaklar için müthiş gözüken şeyler kahramanlar için normaldir.
      "Ruhun Şad, Mekanın Cennet olsun Kahraman Asker Mübariz İbrahimov"…

Yorum Gönder

0 Yorumlar