Londra Dil Okulları


        


        Londra dil okulları açıcından dünyanın en fazla okuluna sahip olan şehridir. Bunda İngilizcenin dünya üzerinde hakim dil olmasının yanında İngilterenin Amerikaya kıyasla insanlara daha yakın ve daha ulaşılabilir gelmesinden kaynaklanmaktadır. Avrupada yaşayan kişiler için İngiltereye gitmek çok kolay olabilmektedir. Londra dil okulları arasından bir tanesinde okuduğunuz zaman sınıfınızda İtalyalı, Alman Fransız, İspanyol, Kolombiyalı, Brezilyalı, Japon, Çinli, İsveçli, Arjantinli dünyanın bir çok yerinden arkadaşınız olacaktır. Buda sizin bakış açınızı ve vizyonunuzu değiştirecektir.


        Londra dil okulları ağırlıklı olarak Londrada Oxford Street üzerinde bulunmaktadır. Burada yer alan dil okullarının fiyatları çok ucuz olabilmektedir. Türkiyeden giderken buradaki dil okullarına kayıt yaptırmanın sakıncalı olabileceği söylenmektedir. Bunun sebebi olarak ta bu ucuz dil okullarına yapılan kayıtların vize alma sürecinde sıkıntı yaratmasıdır. Gerçekten Oxford Street üzerindeki bazı çok ucuz olan dil okullarına kayıt yaptırmanın vize alma sürecinde etkili olup olmadığından emin değilim. Ama bende bu riske girmeden biraz daha pahalı dil okullarından birisine 6 aylık kayıt yaptırmıştım.
Londra dil okulları için 2 haftadan 1 seneye kadar kayıt yapılabilmektedir. Ancak bana göre optimum kayıt süresi 6 ay olmalıdır. 6 aydan daha kısa süreli kayıtlarda İngilizce öğrenmek konusunda çok fazla gelişim gösterilemeyeceğini, 6 aydan daha uzun kayıtlarda ise bulunduğun okuldan ve derslerden sıkılma ihtimalinin yüksek olduğunu düşüncesindeyim.

        Ben Londra Dil okulları arasından LSI okulunu seçmiştim. Bu okulda 6 aylık bir İngilizce eğitimi gördüm. Londranın merkezi bir konumda yer alan LSI Tottenham Court caddesinin bir arka sokağında Goodge Street metro istasyonuna 200 metre uzaklıkta bir konumdadır. Londra dil okulları arasından seçim yaparken en önemli konu dil okulunun şehrin merkezi noktalarına yürüyüş mesafesinde olmasıdır. Şehrin merkezine yakın olan dil okullarında eğitim görmek size yaşarken çok büyük kolaylık sağlayacaktır.        Londra dil okulları eğitim açısından birbirinden çok farklı olduklarını düşünmüyorum. Hepsinin derslerde okuttuğu kitaplar hemen hemen birbirine çok benzemektedir. Bu noktada önemli olan Londraya İngilizce öğrenmek için gitmiş öğrencinin kendisine ne kadar konuşma ortamı yarattığıdır. Derslerde öğrenilebilecekler sınırlıdır. Gün içinde yapılan konuşmalar derslerden çok daha fazla faydalı olmaktadır.

        Londra dil okulları fiyatları 6 aylık 500 pound ile 4000 pound arasında değişmektedir. Bunların arasında benim önerebileceğim okullar, tek bir şubesi olan dil okulları yerine dünyanın bir çok şehrinde şubeleri olan bir okulun seçilmesidir. Bu tür okullar sizin yaşayabileceğiniz sorunlar karşısında size daha faydalı olacaklardır.
Son olarak ta Londra dil okulları arasından birkaçının ismini yazmak istiyorum.

        Londra Dil okulları listesi :
Language Studies İnternational (LSI), Bell İnternational, British Study Centres, Central School of English, Kaplan International, Embassy Ces, Euro Centeres, London School of English, Kİngs College, St Giles.


Yorum Gönder

0 Yorumlar