LONDRA'da GEZİLECEK YERLER
TOWER BRİDGE

Londra nın birkaç simgesinden biridir. Londraya giden her turist mutlaka buraya gider ve arkasına bu tarihi köprüyü alıp bir fotoğraf çektirir. Yapımı 8 yıl süren Thames ırmağının üstünde bulunan köprü 1894 yılında kullanıma açılmıştır. Buraya gitmek için tube e binip Tower Bridge istasyonunda inebilirsiniz. Buradan da kalabalığı takip ederek bu köprüye ulaşırsınız. Bu köprüye giderken hemen yolun üstünde mutlaka göreceksinizdir ki bir fast food fish&chips dükkanı vardır. Londraya gelmişken fish&chips yemeden gitmiyim diyorsanız, burada yemenizi tavsiye ederim. Benim İngiltere de yediğim en lezzetli fish&chips buradaydı. Normalde fast food larda 4 pound civarında olan fish&chips fiyatı turistlerin tam ortasında olmasından dolayı burada 7-8 pound civarındadır. Biraz Tower Bridge tanıtımından çok balıkçı tanıtımına benzedi ama burası da böyle olsun.

BİG BEN

Londrada gezilecek yerler arasında ilk sırada Big Ben yer alır. İngiltere halkı arasında yapılan araştırmaya göre İngilizler Big Ben’i İngilterenin en önemli simgesi olarak görmektedirler. Bu saat kulesi Westmnister tube istasyonundan çıktığınız anda tam karşınızda durmaktadır. Thames ırmağının hemen kenarında bulunan BİG BEN Westmnister sarayının hemen yanında bulunmaktadır. Burayı görmeden dönen birisi Londra ya gitmiş sayılmaz. Yine Westmnister Abbey de hemen bunun yanında bulunan İngiltere nin en meşhur kilisesidir. Bir çok bilim adamının mezarları da bu kilisenin içinde yer almaktadır. Bu bilim adamlarından en bilinenleri Isaac Newton ve Charles Darwin dir. İngiltere kraliyet ailesinden Prens William ile Kate Middleton un düğünleri burada yapılmıştır.

HYDE PARK

Dünyaca meşhur Londranın ortasında bulunan enfes bir parktır. Bir ucundan diğer ucunun gözükmediği içinde sincapların dolaştığı, piknik yapanların, güneşlenenlerin, atlayanların, zıplayanların, hoplayanların bulunduğu devasa büyüklükte bir yeşil alandır. New York taki Central Park ile yarışır bir şöhrete sahiptir. Yaz aylarında dünyanın en meşhur şarkıcıları burada konserler verirler. Festivaller düzenlenir. Park işte görsemde olur görmesemde demeyin. Londrada görülmesi gerekenyerlerin başındadır.Buraya gitmek içinde yine tube la Hyde Park istasyonuna gitmeniz yeterli olacaktır. Yazdığım bütün bu yerlerin arası tube ile sadece 3-5 durak mesafededir. Hepsi birbirlerine çok yakındır. Londra da Hyde Park dışında St James Park veRegent’s Park adında parklarda bulunmaktadır. Buralar da şehir merkezinde diyebileceğimiz yerlerdedir.

LEİCESTER SQUARE ve PİCCADİLY CİRCUS

Londrada gezilmesi gereken bir diğer popüler bölgede burasıdır. Bu birbirine çok yakın iki yeri beraber anlatacağım. Bu iki yerin arası 500 metre civarındadır. İsterseniz tube ile Leicester Square istasyonunda yada Piccadiliy Circus istasyonunda inebilirsiniz. Leicester Square bir çok sinema salonunun clubun restoranın tiyatronun bulunduğu bir yerdir. Piccadily Circus tada bunların devamı bulunmaktadır. Leicester Square de bulunan sinemalarda dünyaca meşhur bir çok filmin galası yapılmaktadır. Gala ların yapıldığı akşamlarda caddeye kırmızı halılar serilir ünlüler geçidi yapılır. Ben Londrada bulunduğum dönemlerde burada , BRİDGET JONES UN GÜNLÜĞÜ ve BUZ DEVRİ filmlerinin galasına denk gelmiştim. Bridget Jones filminin galasında Hugh Grant ve Renee Zellweger i Buz Devri filminin galasındaysa Tom Hanks i görmüştüm. Tom Hanks bu filmde seslendirme yapmıştı. Buralar 24 saat boyunca kalabalıktır. Dünyaca ünlü Mamma Mia müzikali de buradadır. Londraya gidipte Piccadily Circusta ki çeşmede fotoğrafı olmayan yoktur. Belki lazım olur diye söylüyorum Piccadily Circus tan yaklaşık 300 metre yokuş aşağıya inildiğinde THY ofisi de bulunmaktadır. Piccadily Circus’ı Oxford Street’e dünyaca ünlü markaların bulunduğu Regent’s Street bağlamaktadır.


SOHO

Londranın eğlence merkezi Sohoda 7/24 yaşam vardır. Cuma ve cumartesi günleri çok kalabalıktır. Bu günlerde clubların pubların önünde metrelerce uzayan kuyruklar görebilirsiniz. Burada haftasonları tam anlamıyla bir zıvanadan çıkma durumu söz konusudur. Avrupanın hiçbir şehrinde bu kadar dağıtmış kendinden geçmiş alkolün etkisiyle ne yaptığını bilmeyen bir kitle yoktur heralde. Cuma ve cumartesi geceleri ambulans seslerini ve polis arabalarını her yerde görebilirsiniz.

COVENT GARDEN

Covent Garden’a , Leicester Square’den 10 dakikalık bir yürüyüş sonucunda yada metroya binerek Covent Garden istasyonunda inerek ulaşabilrsiniz. Covent Garden, da metro istasyonundan çıktığınız anda karşınızda çeşitli kılıklara girmiş olan göstericiler göreceksiniz. Burada dakikalarca hiç hareket etmeyen sadece önüne koymuş olduğu şapkaya para atınca hareket eden ve yine para atınca kendileriyle fotoğraf çekilmesine izin veren 3-4 tane göstericiyi izleyen bir kalabalık vardır. Covent Garden çok eğlenceli bir yerdir.Kemanıyla gelenden, bisikletiyle gelene, Charlie Chaplin kılığına girmiş birisinden, akrobasi gösterileri yapanlara kadar Covent Garden’ın her köşesinde ayrı bir etkinlik mevcuttur. Bu gösterilerden birkaçına takılınca Covent Garden da vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Alışveriş ve yeme içme mekanları da oldukça fazladır. Her yerde elinde fotoğraf makinesiyle fotoğraf çeken turistler vardır. Londra’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Covent Garden da alışveriş bir pahalıdır. Burada ki dükkanlar, mağazalar genel olarak turistlere hitap ettiği için fiyatlar Londranın diğer yerlerine göre daha pahalıdır. Covent Garden’a uğramadan Londra gezinizi bitirmeyin.

TRAFALGAR SQUARE

Londra nın en büyük meydanı olan Trafalgar Square, Big Ben ile Leicester Square arasında olup ikisine de 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Buradan 15 dakikalık bir yürüyüş sonucunda İngiliz Kraliyet ailesinin yaşadığı Buckingham Palace’a ulaşabilirsiniz. Trafalgar Square, Londra daki otobüs ulaşımınında merkezi konumundadır. Bir çok otobüs seferinin başlangıç noktası burasıdır. Gece 24 ten sonra çalışmaya başlayan (night bus) gece otobüslerinin tamamı buradan kalkmaktadır. Metro(tube) ile Trafalgar Square’e gitmek içinde Charing Cross metroistasyonunda inmelisiniz. Trafalgar meydanında bir çok anıt, eser, ve tarihi bina vardır.Bunların arasında en önemlileri Nelson Sütunu ve National Galeribinasıdır. Nelson sütunu yüksekliği 52 metredir. Sütunun en üstünde de Amiral Nelson’un anıtı vardır. Amiral Nelson meydana adını veren Trafalgar Savaşında Fransızları yenen komutandır. National galeri Avrupanın belkide en önemli resim sanat galerisidir. Çok eski tarihlerden kalma 2300 den fazla resim bulunmaktadır. Burada çeşitli sergilerde yapılmaktadır. Londraya gezisinde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar