Yıllarca Hapis Hayatı Yaşamış Aslanlar Özgür Kalınca Bakın Ne Yapmışlar
Yıllarca Hapis Hayatı Yaşamış Aslanlar Özgür Kalınca Bakın Ne Yapmışlar
Yıllarca Hapis Hayatı Yaşamış Aslanlar Özgür Kalınca Bakın Ne Yapmışlar

Aslanlar, tüm hayatlarını zemini beton ve parmaklıkları çelik olan bir kafeste geçirmişti. Kendi gibi başka aslanlarla beraber uçsuz bucaksız ormanlarda veya çim ovaları arasında koşmanın nasıl bir şey olduğunu asla bilmiyorlardı. Sonra bir mucizeler zinciri gerçekleşti ve doğal yaşam alanlarına kavuştular. 21 Ekim 2015'te, İngilizce adı Four Paws İnternational olan dört pençe uluslararası hayvan kurtarma organizasyonu, kendi web sitesine harika bir video yükledi. Esaret altında doğmuş ve başka hiçbir şey bilmeden kafes içinde yaşamış beş aslanın kurtuluş hikayesini güzel bir video olarak paylaştı. Ve esaretten kurtulmuş olan bu aslanların üç tanesinin esareti 15 yıl önce başladı.
Lidya, Lavinya ve Petrika, Romanya, Bükreş'te bir devlet sirki olan Globus'un en önemli yıldızları olarak eğitildiler. Ancak petrika, eğiticisi tarafından çok zorlanmış olmalı ki en sonunda bir gün eğiticisine saldırmak zorunda kalmış. Ortaya çıkan saldırının ardından, aslanlı gösterilerin bu sirk için fazla uçuk ve tehlikeli olduğu düşünülmeye başlanmıştı. Bu olayların sonucunda 3 aslan ceza olarak Bükreşe yakın olan baya Mare Hayvanat Bahçesine gönderildi. Ne yazık ki, orada koşullar tartışmasız daha kötüydü. Lidya bu koşullara dayanamayarak hayata gözlerini yumdu.  Gerçekten de kafesleri değil 3 aslanın, 2 aslanın bile yan yana duramayacağı kadar küçük bir beton kutudan ibaretti. Ayrıca geri kalan alanın üstü açıktı, aslanlar hava koşullarına karşı korunmasız kalıyordu. Ve sadece yaşam alanları yetersiz değildi, artık aile olmuştular. Çünkü Lavinya, Petrika’nın yavrularına hamile kaldı ve ertesi yıl doğum yaptı, bu küçük yavrular da aileye dahil olunca yaşam alanları daha da kısıtlı bir hal almıştı.
Marin ve Taron olarak adlandırılan yavrular, baya Hayvanat Bahçesi'nde kötü şartlar altında ebeveynlerinin cezasını onlarla birlikte çekmek zorunda kaldı. Yavruların ve aslanların bu durumunu gören bazı kişiler bu durumu yetkili makamlara şikayet ettiler, hayvanat bahçesi bu şikayetler sonucunda inceleme altına girdi. Sonuç olarak, yetersiz sayılan koşullar yetkililer tarafından değerlendirildi. İnceleme tamamlandıktan sonra hazırlanan raporda hayvanat bahçesinin “Avrupa Birliği Hayvanat Bahçesi Yönergesi tarafından belirlenen kriterleri karşılamadığını” yazıldı. Sonuç olarak, Hayvanat bahcesi bu kötü şartların iyileştirilmemesi üzerine kapatıldı. Ama hayvanat bahçesinin kapanması daha büyük bir sorunu ortaya çıkardı, çünkü bu aslanların gidecek hiçbir yeri yoktu.  Ayrıca, eğer hiçbir kuruluş aslanlara sahip çıkmazsa, aslanlar kaderlerine terk edilirse, Romanya kanunlarına göre aslanların hayatına bir iğne ile son vermek zorunda kalınacaktı.  Ama bakın sonra ne oldu?
Aslanlarla ilgilenen gönüllü veteriner onları kaderlerine terk etmemekte kararlıydı. Ve kar amacı gütmeyen kuruluş uluslar arası dört pençe organizasyonunun bu hikayeye dahil olduğu yer tamda bu noktaydı. Bu hayvan sever Grup  , “Kendimizi sesi olmayanların savunucusu olarak görüyoruz.” diyordu. Dört Pençe aslanlarla ilgilenmeye karar verdi, ancak organizasyonun kendi hayvan barınağında aslanlar için yer yoktu. Sonuç olarak, kalıcı bir ev bulunana kadar bu büyük kedileri rahatça yedirip içerebilecek bir yer bulmak gerekiyordu. Ve organizasyon aslanları ve veterinerlerini hayal kırıklığına uğratmadı. Dört pençe organizasyonu aslanlar başka yere transfer edilinceye kadar kalmaları için eski ve kullanılmayan bir çiftliği onların rahatça kalabilmesi için yeniledi. Büyük kediler orada kalırken, başka bir veteriner daha gönüllü oldu ve ek yardım yaparak aslanların bakımının bir kısmını üstlendi. Aradan 1 sene geçtikten sonra hayvan koruma organizasyonu sevindirici bir haber aldı ve güney Afrika’daki büyük bir aslan koruma barınağı olan Liyonsrak’tan güzel bir istek geldi. Liyonsrak bu 4 aslanı kendi barınaklarında misafir etmek istediklerini belirttiler...
 Aslanları yeni kalıcı evlerine taşımak için hazırlıklar başlamıştı. Ama bu zor bir yolculuk olacaktı, çünkü yeni barınakları neredeyse 20 bin kilometre uzaktaydı ve hayvan koruma organizasyonu daha önce bu kadar uzak bir mesafeye hayvan sevkiyatı yapmamıştı. Ama tüm riskleri göze alarak aslanların bundan sonraki hayatı daha iyi şartlarda geçsin diye yolculukları için özel kafesler yaptırıldı ve Özel yolcular için alınan tek önlem de bu değildi. Aslanlar, Güney Afrika, Romanya, Almanya ve Hollanda'dan gelen veteriner hekimler tarafından kontrol edildi ve yolculuğa hazır hale gelmeleri sağlandı. Ayrıca sürpriz bir şekilde yolda onlara 1 yeni yol arkadaşı daha eklendi: geçmişi, bu aslanlar kadar trajik olan Covanni adlı İtalyan doğumlu bir aslan.  Covanni’de bakıcısının kötü davranışları ve işkencesinin bir sonucu olarak, kurtarılmadan önce kuyruğunu kaybetmişti.
Alınan tüm önlemler ve Destansı bir yolculuktan sonra, aslanlar nihayet yeni evlerine ulaştılar Fakat aslanlar özgürlüğe nasıl tepki verdi?
Bu Hayvanların çoğu daha önce hiç çime dokunmamıştı, esaret ve istismar hayatına alışmıştı. Büyük Kediler ilk başta etrafı keşif konusunda çok çekingen görünüyorlardı Ancak, daha sonra onlardan biri kısa sürede ortama alıştı ve diğerlerinin de ortama alışmasını sağladı. Aslanların hepsi ürkekçe çime basarak ne olduğunu anlamaya çalışıyordu Ve o anları kaydeden Afrikalı yetkililer Kameralarını aslanın gözlerini yakınlaştırdığında, Adeta duygusal bir şok yaşadılar,  Aslanın gözünden gözyaşı aktığını farkettiler. Aslan resmen mutluluktan ağlıyor gibiydi.  Bu durumu farkeden bazı yetkililerde duygulanarak göz yaşlarına hakim olamamıştı. Bu konuşamayan ve derdini anlatamayan hayvanların ne kadar acı çektiğini gözlerinden akan gözyaşları anlatıyordu.
 Kesin Bilgi kanalı olarak cinsi boyutu ne olursa olsun hayvanlara yapılan tüm kötü davranışların karşısındayız.  Sizinde çevrenizde bu şekilde kötü koşullarda yaşayan hayvanlar varsa yetkililere haber vermeyi unutmayın ve ayrıca sizlerinde kötü koşullardan kurtararak sahiplendiğiniz hayvanlarınız var ise yorumlarda belirtiniz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar