Ampulün İcadı

Ampulün İcadı
Ampulün İcadı


Ampulün İcadı


Tarih boyunca karanlığından kurtulmaya çalışan insanoğlu için ampulün icadı bir dönüm noktası olmuştur. Aydınlık için arayışını devam ettiren insanlık, elektrik enerjisinin bunun için harika bir kaynak olduğunu düşünmüş ve bilim adamları bu yönde çalışmalarını sürdürmüştür.
Sir Humphry Davy, ampulün mucidi olmasına rağmen uzun süreli yanan bir ampul icat edememiştir. Bu nedenle ampulün icadı için Edison’dan önce gerçekleştirilen tüm çalışmalar başarısızlıkla sonuçlanmış ancak bu durum Edison’un çalışma hırsını kırmamış, aksine güçlendirmiştir. Yaklaşık olarak yaptığı iki bin başarısız denemeden sonra yılmayan Edison, kömürleştirilen iplik sayesinde başarılı sonuca ulaşmıştır. Uzun süre yanmayı başaran ampul ile birlikte, elektrik enerjisi verimli bir aydınlanma aracına dönüşmüştür.
Yaklaşık 40 saat boyunca kesintisiz yanan ampulü üreten Thomas Alva Edison, kömürleştirilmiş ipliklerden sonra karbonlaştırılmış kağıt ile daha dayanıklı ampulü yapmayı başarmıştır. Ampulün icadı sonrasında büyük bir mahalleyi aydınlatmayı hedefleyen Edison ve arkadaşları elektrik santralleri yaparak, binalara elektrik şebekesi kurup, ampuller üretmişlerdir. Mahalleyi ampullerle donattıktan sonra, Edison’un talimatıyla akım verilmiş ve büyüleyici bir ışık çevreyi aydınlatmayı başarmıştır.
Edison’la aynı dönemde başarılı bir ampul deneyimi olan İngiliz mucit Joseph Swan ilerleyen yıllarda Edison ile ortak bir Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurarak güçlerini birleştirmişlerdir. Ampul üretimini uygun fiyatla yaparak herkesin evinde ampul kullanmasına olanak sağlamışlardır. Böylelikle ampulün icadı ile birlikte pek çok ev karanlığından kurtularak, günümüzdeki aydınlığa ulaşabilmiştir.
Bizi Takip Edebileceğiniz Sosyal Medya Hesaplarımız;

Youtube: https://www.youtube.com/KesinBilgiTR

Twitter: https://twitter.com/Kesinbilgin_com

İnstagram:https://www.instagram.com/kesinbilgitr/

Facebook:  https://www.facebook.com/kesinbilgitr/

Pinterest:   https://tr.pinterest.com/kesinbilgi/

Adreslerinden takip edebilir, Paylaştığımız Tüm Güncel İçeriklere Ulaşabilirsiniz. İlgi ve Alakanız İçin Tekrardan Teşekkürler…

Yorum Gönder

0 Yorumlar