Turizm Çeşitleri


Turizm Çeşitleri
Turizm Çeşitleri

Turizm Çeşitleri


Bacasız fabrika olarak da bilinen Turizm; yabancı ya da yerli tüketicilerin; eğlenmek, görmek, dinlenmek, ziyaret etmek ya da tanımak gibi amaçlarla bir ülkeyi, şehri ya da bölgeyi ziyaret etmesi anlamına gelmektedir. İnsanoğlunun içindeki en büyük duygulardan birisi olan merak, yeni yerleri keşfetmek gibi istekler, turizm denilen sektörün gelişmesinde büyük bir paya sahip olmuştur. Turizm birçok farklı alanda, insanların ihtiyaçlarına göre sınıflandırılmıştır. Bu alanlara bakmak gerekirse karşımıza şöyle bir tablo çıkacaktır:

Turizm Alanları


Sağlık ya da termal turizmi adı verilen kategori; insanların sağlıklı bir yaşam ya da çektikleri bir sağlık sorununu sonlandırmak için yaptıkları gezilere verilen isimdir. Ülkemizde son yıllarda oldukça gelişme gösteren bu sektör sayesinde; kaplıca turizmi denilen alt bir kategori daha ortaya çıkmıştır.

Kış turizmi ise özellikle kar yağışının yoğun olduğu dönemlerde ortaya çıkan ve genellikle kayak merkezlerine yapılan geziler ile kendisini gösteren bir başka turizm alanıdır.

Yayla turizmi ise özellikle sıcak yaz aylarında hem şehrin gürültüsünden kurtulmak isteyen hem de yüksek yerlere çıkıp, daha serin bir havayı solumak isteyen bireylerin tercih ettiği bir turizm şeklidir.

 İnanç turizmi ise dini inanç gereği yapılan gezileri kapsar. Herhangi bir din için kutsal olan bölgeler ya da yapılar bu turizm çeşidi çerçevesinde ziyaret edilmektedir.

Ülkemizin oldukça elverişli bir yapıda olduğu bir diğer turizm çeşidi ise mağara turizmidir. Binlerce mağarası ile dikkat çeken Türkiye, son dönemde büyük bir artış gösteren mağara turizmi konusunda ilk sıralarda yer almaktadır.

Adrenalin tutkunlarının vazgeçemediği hava sporları turizmi ise insanlara kattığı heyecan ile bilinmektedir. Yamaç paraşütü, planör, paraşüt, balon gibi birçok faaliyeti bünyesinde barındıran hava sporları turizmi son yıllarda hem yerli hem de yabancı birçok insanın ilgisini çekmektedir.

Akarsu ve Rafting turizmi de bir diğer adrenalin dolu turizm şeklidir. Ülkemizde yer alan birçok nehir üzerinde gerçekleştirilen bu turizm şekli oldukça heyecan vericidir. Bir yarımada olması sebebi ile üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de oldukça popüler olan su altı dalış turizmi de büyük ilgi çekmektedir.Bizi Takip Edebileceğiniz Sosyal Medya Hesaplarımız;

Youtube: https://www.youtube.com/KesinBilgiTR

Twitter: https://twitter.com/Kesinbilgin_com

İnstagram:https://www.instagram.com/kesinbilgitr/

Facebook:  https://www.facebook.com/kesinbilgitr/

Pinterest:   https://tr.pinterest.com/kesinbilgi/

Adreslerinden takip edebilir, Paylaştığımız Tüm Güncel İçeriklere Ulaşabilirsiniz. İlgi ve Alakanız İçin Tekrardan Teşekkürler…

Yorum Gönder

0 Yorumlar